THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Již celé tři roky uběhly od doby, kdy nás první bezejmennou kolekcí oblažil (stále ještě pouze projekt?) ENGINE. Zpěvák Ray Adler žije zřejmě v domovských FATES WARNING pod bičem otrokáře Jima Matheose, čili k realizaci vlastních hudebních myšlenek nezbývalo jiné cesty, než prezentovat je hudebně pozitivní veřejnosti touto formou. Na pomoc přibyl kytarista Bernie Versailles coby druhý hlavní mozek a rytmickou sekci obhospodařují basák Joey Vera a tlučoun Pete Parada. Budiž tedy motoru povolen druhý zážeh…
Letošní "Superholic" z prvotiny vychází beze vší pochybnosti. Stále se jedná o natlakovaný power metal, stavěný především na hustých podladěných kytarách a mnohotvárném vokálu. Vyznívá samozřejmě mnohem ostřeji a tvrději než přece jen nadýchanější produkce FATES WARNING, na druhou stranu ovšem také do značné míry jednodušeji. Záměrná rezignace na přehnanou ekvilibristiku je pak pravým požehnáním zatěžkané atmosféře celého dílka. Pravda nekoná se žádná přehlídka hitů, žádné žně nových killer songů typu "Falling Star", "Taste" nebo "Bear Your Cross" (i když taková "Home" si zvýšenou pozornost určitě zasluhuje!), zato celá nahrávka drží pohromadě silou rychleschnoucího lepidla. Možná trochu paradoxně nevyčnívá ani skvěle uchopený cover "Fascination Street" od pop-rockových truchlivců THE CURE (jakoby ve stylu amerických NEVERMORE). A pokud žehnám dusivé atmosféře, bylo by velkým opomenutím nezmínit se o tradičně úžasném hlasovém fortelu páně Adlera. Šeptá, spílá, křičí, ale hlavně zpívá a je to především jeho naléhavý hlas, který vyčaruje kupříkladu z nutkavé "The Perfect Star", již zmiňované parádně melodicky vyklenuté "Home" nebo plazivě morbidní "Save Me" jedinečný zážitek.
Sympatické sdružení, sympatická snaha vyšlapat si vlastní stopičku z labyrintu kovového marastu. A přestože se předchůdkyně z devětadevasetého poslouchala přece jen o ten pověstný chloupeček (rozuměj půlbodík) radostněji, o výslednou kvalitu strach mít nemusíte. Motor totiž stále burácí v hodně vysokých otáčkách…
ENGINE a především hlas páně Adlera burácí dál a v plné síle i při druhém nastartování. Sice to není tak hitová jízda jako posledně, ale výsledek rozhodně stojí za pozorný poslech!
8 / 10
Ray Adler
- zpěvy
Bernie Versailles
- kytary
Joey Vera
- basa
Pete Parada
- bicí
1. Losing Ground
2. Suffocated
3. I Know
4. The Perfect Star
5. Superholic
6. Fascination Street
7. I a.m.
8. Home
9. Realize
10. Save Me
11. Mine
Superholic (2002)
Engine (1999)
Vydáno: 2002
Vydavatel: Metal Blade
Stopáž: 45:17
Produkce: Joey Vera
Studio: Prefered Recordings
-bez slovního hodnocení-
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.